Филмите във формат DivX всъщност са обикновени AVI файлове. Това е универсален файлов формат, въведен с Microsoft Windows, в който видео и аудио данните представляват два отделни потока, всеки кодиран по свой начин.
За кодирането и за гледането / прослушването се използват т.нар. "codec" - съкращение от COder / DECoder - програми за кодиране и декодиране на данните. В случая с DivX това са DivX4 codec за видеото и Radium MP3 codec за аудиото (може да бъде и друг, но това е най-широко използваният).
Всеки от потоците данни в AVI файла описва някакво количество информация с определен брой битове. Например при звука, една секунда може да бъде описана с 64, 96, 128 или колкото и да е килобита (1 килобит = 1024 бита). При MP3 компресията обикновено това число е кратно на 8. Ясно е, че колкото повече битове бъдат отделени за описанието на някаква информация (например 1 секунда звук), толкова по-качествен ще е резултатът. За съжаление, толкова по-голям ще е и размерът на кодираните данни.
Съществуват два вида компресия - с фиксиран битрейт (т.е. една секунда данни винаги се компресира с един и същ брой битове), и променлив битрейт (VBR - variable bitrate - броят битове за секунда зависи от данните). Когато някакви данни трябва да се компресират с променлив битрейт, все пак може да се укаже някакво качество или среден битрейт, който трябва да се постигне. Radium MP3 компресира звука с фиксиран битрейт, докато DivX компресира видеото с променлив битрейт.
И така - какъв битрейт да използваме? Ясно е, че трябва да постигнем компромис между качеството и размера на файла, т.е. да използваме максималния възможен битрейт, който ни позволява да съберем файла на един или два компактдиска. Опитът ни показва, че 96 Kbps (килобита за секунда) е оптималния вариант за звук на филми. Ако трябва да се кодират видеоклипове или концерти, може да се използва и 128 Kbps (а от 160 нагоре просто разликата не може да се чуе, макар че и над 128 е доста трудно).
Битрейтът, който филмът трябва да постигне, може да се пресметне, като мястото, на което трябва да се събере файла (в брой битове) се раздели на продължителността на филма (в секунди). Т.е., по формулата: Мегабайти * 1024 * 8 / Брой_секунди. Резултатът е в килобити за секунда.
Можем да получим необходимия битрейт за видеото, като от горния резултат извадим необходимия битрейт за аудиото. Например: Нека имаме филм от 92 минути и 16 секунди, който искаме да съберем на диск 650 MB. Това прави 5536 секунди. По формулата: 650 * 1024 * 8 / 5536 = 961.85 Kbps. Обърнете внимание, че това е за целия филм. Аудиото ще бъде на 96 Kbps, т.е. за видеото остават 961.85 - 96 = 865.85 Kbps. Тъй като компресорите/декомпресорите обаче работят само с цели числа, това ще трябва да се закръгли до най-близкото цяло число (или надолу, ако не искате да рискувате).
Явно не е удобно всеки път да се смята да по тази формула. Ето защо съществуват програми, които да улеснят потребителя в това му начинание. Те се наричат битрейт калкулатори.
Най-известната такава програма е Advanced DivX Bitrate Calculator.
Тя е интуитивна - задавате продължителността на филма в минути, аудио битрейта и
размера, и ви показва необходимия битрейт за видео данните. За съжаление,
продължителността се задава с точност до минута, което не е напълно достатъчно
(вижда се разликата в получените резултати).
Друга програмка, която може да се използва за целта, е битрейт
калкулаторът, който ние си написахме за нашите нужди (а именно - продължителност
с точност до секундата, а освен това пресмята и броя кадри при 25 кадъра за
секунда - стандартът PAL). Въвеждате продължителността, избирате битрейт за
аудиото и размер на файла, натискате Calculate и готово: